Przemówienia dla dużej grupy ludzi są istną zjawą. Pisanie przemówień to jednakże wyśmienity sposób, aby przygotowywać się do powszechnego występu. Zapisując przemówienia trzeba pamiętać o tym, aby były one na temat. Należałoby też wziąć pod szczególną uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie poważne, a inne w gronie znajomych. Luźne przemówienia pełne anegdot nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
przemówieniach
Jednakże nie tylko słowa są ważne – w czasie przemowy liczy się też mowa ciała. Czujna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiki ruchu i gestykulacji bywa często pewniejszym źródłem informacji aniżeli najpoprawniej opłacany oraz najprawidłowiej wyszkolony szpieg. Jakim sposobem to gruntownie działa i o czym nas informuje?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”baza przemówień”>przemówienia okolicznościowe
Aby od początku do końca poznać schemat mowy ciała należy cofnąć się do czasów, kiedy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się zwłaszcza na jednoznacznie odbieranych gestach. Reasumując – pisanie przemówień wcale nie musi być kłopotliwe – wystarczy skupić się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a też delikatne żarty oraz przerywniki. Nie zapominajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a też szacunku. Inspiracji można też wypatrywać w sieci – obecnie jest dużo stron internetowych, które proponują gotowe przemówienia a również dużo portali, na których znajdziemy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się w takim razie martwić, a jeżeli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla specjalistów.